Taková normální tulení rodinka :-)


Tesknící tuleň se vrací na Hel

25.07.2001 00:00

Severopolský poloostrov Hel láká mladou samici tuleně kroužkového. Na začátku roku ji na jedné z pláží poloostrova našli nemocnou a vyčerpanou pracovníci tamní mořské stanice patřící univerzitnímu oceánografickému institutu. Po několikaměsíční péči ji na konci dubna opět vypustili do volné přírody. Tulení samice se ale na pláže poloostrova vrací. "Je to trochu divná tulení samice. Chová se, jako by byla na lidi přivyklá od dětství," řekla Iwona Kukliková z mořské stanice. Kulka, jak helští mořští vědci zvíře pojmenovali, totiž při svých opětovných návštěvách Helu bez obav vychází na méně rušné pláže a nebojí se ani přiblížit k lidem.

Místo běžně denně navštíví tisíce turistů. Příležitost prohlédnout si volně žijící důvěřivé zvíře zblízka si ale nenechali uniknout ani tamní starousedlíci. "Je to velmi podivný zjev, že Kulka místo aby odplavala na sever Baltského moře, kde jsou její přirozená sídliště, si vybrala Hel," řekl šéf mořské stanice Krzystof Skóra. V jeho praxi je Kulka prvním případem, kdy by se vyléčené zvíře vracelo na místo, kde se mu dostalo pomoci.

Pro turisty milé počínání tulení samice však vědci z mořské stanice sledují s obavami. "Ne každému může být milé, když s ním chce tuleň sdílet osušku na pláži," řekla Kukliková. Důvěřivé zvíře by se podle ní mohlo snadno stát terčem lidské agresivity.

Mořští vědci z Helu si ale lámou hlavu, jak se Kulka mohla přes celé Baltské moře dostat až na Hel. "Nevíme, zda se vypravila na dlouhý výlet, nebo zda jí na jih stáhly mořské proudy," řekla Kukliková. Cestu zpět je ale pro samotnou tulení samici zcela jistě velmi obtížné nalézt. Možná se jí to podaří. Možné je rovněž podle úvah helských vědců to, že se připojí k některému z tuleních stád jiného druhu, které obývají jih Baltiku.

pozn: převzato ze serveru www.idnes.cz

—————

Zpět